« all texts
Download

Warszawa

Warszawa to największe miasto w Polsce i stolica tego środkowoeuropejskiego kraju. Krzysztof przyjechał do Polski z Ukrainy, by tu pracować. Jednak, gdy dostał kilka dni wolnego postanowił dowiedzieć się czegoś więcej o kraju, w którym pracuje.

Po raz pierwszy zdecydował się na podróż pociągiem i wycieczkę do Warszawy. Podróż trwała dość długo, bo niemal 5h, jednak pociąg pospieszny, którym podróżował do stolicy był dość wygodny. Po przyjeździe do Warszawy - wysiadł na Dworcu Centralnym. Od razu po wyjściu z dworca zobaczył Pałac Kultury i Nauki – ten „dar narodu radzieckiego” zbudowany w 1955 roku na trwałe wpisał się w krajobraz Warszawy, o czym już wiedział. Pałac jest najwyższym budynkiem nie tylko w Warszawie ale w całej Polsce! Mieści się w nim między innymi Teatr 6 piętro, założony przez znanego polskiego aktora Michała Żebrowskiego. Krzysztof bardzo lubił teatr współczesny, dlatego zdecydował się na kupno biletu na wieczorny spektakl.

Krzysztof niestety nie znał miasta i musiał poprosić o pomoc przechodniów, by wskazali mu miejsca, które warto odwiedzić w Warszawie i przede wszystkim jak tam dojechać. Zdawał sobie sprawę z faktu, że nie ma zbyt wiele czasu. Przemiła staruszka opowiedziała, że na pewno musi odwiedzić Stare Miasto, Zamek Królewski i Łazienki Królewskie. Tam zobaczy Pałac na Wyspie, Świątynię Egipską, Świątynię Diany, Ermitaż, Nową Pomarańczarnię, Wodozbiór, oczywiście również Pałac w Wilanowie – o tej porze roku będzie to z pewnością wspaniała wycieczka. Młody człowiek powiedział, że warto również odwiedzić Stare Powązki, bo to najpiękniejszy cmentarz, na którym spoczywa wielu znanych Polaków. Cmentarz położony jest na terenie obecnej dzielnicy Wola, graniczy z kilkoma innymi cmentarzami i jest jedną z najstarszych zabytkowych nekropolii stolicy.

Krzysztof nieco się obawiał, że nie poradzi sobie w komunikacji miejskiej, dlatego zdecydował się na taksówkę. Dzień w Warszawie był niezapomnianą przygodą.

00:00
02:26
Press Enter or Space to show volume slider.
-
100%
+
Szymonnew
Polish

Did you understand the text?

Please answer the following questions of understanding:

Question 1:
Skąd pochodzi Krzysztof?
a W tekście nie ma informacji, skąd pochodzi Krzysztof
b Mieszka na stałe w Hiszpanii.
c z Ukrainy, jednak tymczasowo mieszka w Polsce.
d Jest Polakiem i mieszka w Polsce.
Question 2:
Jaki budynek zobaczył Krzysztof, gdy wysiadł z pociągu?
a Pałac Kultury i Nauki
b Powązki
c Belweder
d Pałac Królewski
Question 3:
Co mieści się w Pałacu Kultury i Nauki?
a Warszawski Ośrodek Kultury
b Kawiarnia Staromiejska.
c Teatr 6 Piętro
d Restauracja Apokalipsa.
Question 4:
W jaki sposób Krzysztof podróżował po stolicy Polski?
a Metrem.
b Pieszo.
c Nie znał miasta, dlatego zdecydował się na taksówkę
d Tramwajem.
Question 5:
Jakie miejsca w Warszawie polecili Krzysztofowi przechodnie?
a Pałac Prezydencki i Belweder.
b Grób Nieznanego Żołnierza.
c Cmentarz Stare Powązki, Stare Miasto i Zamek Królewski
d Muzeum Narodowe w Warszawie.
Please answer all questions about the text:
You have answered 0 of 5 questions.