Velikonoční tradice
V Čechách mají oslavy Velikonoc dlouhou tradici. České velikonoční zvyky mají počátek už v dobách předkřesťanských, kdy lidé oslavovali příchod jara. Tradičními symboly českých Velikonoc jsou pomlázka, kraslice, kočičky, beránek, mazanec a jidáše.
Víte, co je to pomlázka? Slyšeli jste už o kraslicích nebo pečení beránka? Že ne? Začneme tedy pomlázkou. Na „pomlázku“, nebo „na koledu“ chodí o Velikonocích muži každého věku. Pomlázka je svazek zapletených vrbových prutů, s barevnými mašlemi na jednom konci, kterým muži šlehají ženy a dívky přes zadek a říkají u toho velikonoční koledu. Dle tradice by takto vyšlehaná žena měla zůstat mladá a svěží. Za omlazení pak ženy dávají mužům nabarvená, uvařená vajíčka. Ta symbolizují plodnost. Vajíčka se barví v barvách, nebo třeba i v cibuli, řepě či špenátu. Na barevná vajíčka se pak buď lepí obrázky nebo maluje. Krásně namalovaným vajíčkům se říká kraslice.
Beránek, mazanec a jidáše jsou v Čechách tradičním velikonočním pečivem. Beránek se peče z piškotového těsta ve formě ležícího beránka. Upečeného beránka pak hospodyně ozdobí mašlí kolem krku a třeba ještě rozinkami v očích. Beránek je symbolem jarního znovuzrození přírody.
Mazanec je obdoba vánočky, ale je kulatý. Je sladký a jsou v něm mandle, rozinky nebo sušené ovoce. Česká domácnost o Velikonocích bývá vyzdobena kočičkami. To jsou vrbové větvičky. Ty mají přinést do domu štěstí a bohatství. České Velikonoce jsou plné dobrého jídla a pozoruhodných zvyků.
Responde de acordo com as informações do texto
Leia o texto acima e escolha a opção correta:
Tu respondeste 0 de 8 perguntas.