« todos os textos
Download

Praha

Praha je hlavní město Čech, žije tu každý desátý Čech a také mnoho cizinců, kteří zde pracují pro mezinárodní firmy. Město Praha má velmi bohatou historii, na kterou láká turisty z celého světa. Nejstarší domy v Praze na Staroměstském náměstí pocházejí ze 13. století, rotunda svatého Martina na Vyšehradě dokonce z 11. století. Jak vidíte, Prahou procházely dějiny Evropy už od ranného středověku prakticky do současnosti. Praha naštěstí nebyla výrazně poničena válkami, a tak můžeme obdivovat její krásu v téměř původní podobě dodnes. Možná i proto se o Praze říká, že je trochu mystická a se svými křivými úzkými ulicemi nejkrásnější v zimní mlze.

Když se řekne Praha, snad každý si vybaví Karlův most, Hradčany, Staroměstské náměstí, Václavské náměstí, Josefov. Málokdo by pak čekal, že o pár uliček dál jsou místa neméně půvabná, ale podstatně méně turisticky navštěvovaná. Praha se kromě architektonických památek pyšní i krásnými parky, za všechny zmiňme Petřín, místo, kam se chodí Pražané 1. května líbat pod rozkvetlý strom, nebo Grébovku, park ve stylu italské renesance s fontánami a umělou jeskyní.

Středem města protéká řeka Vltava, po které se můžete vypravit na parníku do 5. nejkrásnější ZOO na světě, která je právě v Praze, nebo si vypůjčit loďku a užívat si slunného dne s výhledem na stověžaté město od vody.

Praha je rovněž významným kulturním centrem, kde je možné navštívit dechberoucí koncerty vážné hudby stejně jako si užít undergroundový koncert v klubu. V Praze je také mnoho divadel, kde pro velký zájem turistů hrají některé inscenace i v angličtině nebo němčině.

A co se v Praze jí? Všechno. Najdete zde českou klasiku s knedlíky a skvělá česká piva, ale pokud fandíte lehčí stravě, naleznete mnoho italských, brazilských, mexických, čínských, nebo třeba veganských restaurací!

00:00
02:26
Press Enter or Space to show volume slider.
-
100%
+
Terezanovo
checo

Responde de acordo com as informações do texto

Leia o texto acima e escolha a opção correta:

Questão 1:
Jaké jsou pražské nejvýznamnější památky?
a Hlavní nádraží, Obecní dům, Tančící dům, Letná
b Josefov, Národní divadlo, Hradčany, Karlův most, Staroměstské náměstí
c Národní muzeum, Národní divadlo, Státní opera, ZOO
d Hradčany, Karlovo náměstí, Most Legií, farmářské trhy
Questão 2:
Co dělají 1. května Češi na Petříně?
a chodí do průvodu
b demonstrují
c líbají se
d chodí na procházku
Questão 3:
Jak se jmenuje řeka, která protéká středem města?
a Dunaj
b Odra
c Labe
d Vltava
Questão 4:
Kolik Čechů zhruba žije v Praze?
a půl milionu
b 2 miliony
c 30%
d 10%
Questão 5:
Z jaké doby pochází nejstarší stavba v Praze?
a z období italské renesance
b z raného středověku
c z období gotiky
d ze třináctého století
Questão 6:
Kam můžete v Praze vyrazit do přírody?
a na Kampu
b do Grébovky
c na Hradčany
d na parník
Responde todas as perguntas sobre o texto:
Tu respondeste 0 de 6 perguntas.