« alle Texte
Download

İstanbul

Eğer gerçek bir tarih, doğa ve kültür aşığı iseniz ve gezmek istiyorsanız İstanbul sizin için doğru adres. Bu şehirde yapabileceğiniz sayısız aktivite vardır. Tarihi müzeler, saraylar, camiler, muhteşem manzaraya sahip parklar ve İstanbul boğazı sizi adeta büyüleyecektir.

Tarihi yarımada da Ayasofya Camisi’ni, Topkapı Sarayı’nı, Sultan Ahmet Camisi’ni ve daha birçok tarihi eseri gezmeniz mümkün. Dünyanın sekizinci harikası olan Ayasofya ve hemen yanı başındaki Sultan Ahmet sizi tarihte yolculuğa çıkaracaktır. Bu eserlerin çok yakınında bulunan Yerebatan Sarnıcı ve Süleymaniye Cami gezebileceğiniz diğer tarihi eserlerdir. Eğer gezmekten yorulursanız ve dinlenmek isterseniz, her sokakta görebileceğiniz Maraş dondurması satan pastanelere uğrayabilirsiniz. Burada hem dinlenebilir hem de lezzetli Maraş dondurmasının tadına bakabilirsiniz.

Boğaz turuna katılarak İstanbul’un her iki yakasını süsleyen güzellikleri görebilirsiniz. Bu tur esnasında dinlenerek Boğaz boyunca uzanan yalıları, tarihi sarayları ve doğal güzellikleri seyredebilirsiniz. Bu keyifli tur esnasında size hatıra olarak kalacak birçok resim çekebilirsiniz.

Eğer hediyelik eşya almak isterseniz veya alışveriş yapmak isterseniz Kapalı Çarşı ve Mısır Çarşısı sizi oldukça etkileyecektir. Bu labirent tarzındaki tarihi alışveriş merkezinde sınırsız çeşitlilikte hediyelik eşya bulabilirsiniz. Bu çarşıları gezmek sizi kesinlikle yoracaktır. Sade bir Türk kahvesi yorgunluğunuz için iyi gelecektir.

İstanbul’un meşhur sembollerinden bir tanesi de adalardır. Vapurla bu adalara seyahat ederken Marmara Denizi’ni seyre dalabilirsiniz. Büyükada ve Heybeliada’da bisiklet turu yaparak adayı gezebilirsiniz.

İstanbul anlatmakla bitmez, bu şehri yaşamanız gerekiyor.

00:00
02:26
Press Enter or Space to show volume slider.
-
100%
+
Aysunneu
Türkisch

Verstehst du den Text?

Dann beantworte die folgenden Fragen zum Text:

Frage 1:
İstanbul’u kimler ziyaret etmelidir?
a Tarih, kültür ve doğa aşığı olanlar
b Sporseverler
c Alışveriş yapmak isteyenler
d Dinlenmek isteyenler
Frage 2:
Hangisi tarihi yarımadada değildir?
a Ayasofya
b Dolmabahçe Sarayı
c Topkapı Sarayı
d Sultan Ahmet Cami
Frage 3:
Boğaz boyunca uzanan ……………, ………………. ve doğal güzellikleri seyredebilirsiniz.
a Alışveriş merkezleri, fabrikaları
b Parkları, binaları
c Ormanları, surları
d Tarihi sarayları, yalıları
Frage 4:
Hediyelik eşya için nereye gidilebilir?
a Topkapı Sarayı
b B ve C
c Mısır Çarşısı
d Kapalı Çarşı
Frage 5:
Sade bir ……………. yorgunluğunuz için iyi gelecektir.
a Meyve suyu
b Ayran
c Türk kahvesi
d Limonata
Frage 6:
Büyükada ve Heybeliada’yı nasıl gezebilirsiniz?
a Yürüyerek
b Otobüs ile
c Araba ile
d Bisiklet ile
Bitte beantworte alle Fragen zum Text.
Du hast 0 von 6 Fragen beantwortet.