Basis
Premium bestellen
VersionENDEFRESIT
zur Version in deutscher Sprache
to the English version
á la version française
a la versión en español
per la versione italiana
« alle Texte
Download

Wrocław

Krzysztof to młody mężczyzna, pochodzący z Ukrainy, który pracuje w Polsce. Jednak bardzo lubi odwiedzać największe polskie miasta, poznawać ludzi, zwiedzać zabytki i uczyć się czegoś nowego o kraju, w którym obecnie przebywa.

Kolejną podróż zaplanował do stolicy Dolnego Śląska – Wrocławia. Tym razem znacznie lepiej przygotował się do zwiedzania. Zakupił przewodnik, prześledził strony w Internecie. Zdecydował się na podróż pociągiem. Po przyjeździe do Wrocławia ogromne wrażenie zrobił na nim odrestaurowany gmach Dworca Głównego, następnie ruszył szlakiem wrocławskich krasnali. Zobaczył krasnoludki z Wyspy Piaskowej, Rynku od strony rzeki, Rynku, Placu Solnego, Świdnickiej, Oławskiej. Wszystkich krasnali jest w mieście już niemal 400 i nie sposób spotkać wszystkich w ciągu jednego dnia. Po raz pierwszy krasnoludki pojawiły się we Wrocławiu w 1982 roku i było ich dwóch: jeden na transformatorze na Sępolnie, drugi na bloku na Biskupinie. Krasnale znane nam z dzisiejszego wizerunku Wrocławia są pod opieką Papy Krasnala – ojca wszystkich krasnali. Jego pomnik stanął w 2001 roku na ulicy Świdnickiej. Krzysztof udał się następnie na Ostrów Tumski.

To najpiękniejsza i jednocześnie najstarsza część Wrocławia, pozostałości pierwszej osady odkryte tu pochodzą z X wieku. Przez wieki podlegała władzy kościelnej, dzisiaj to nastrojowe miejsce, popularne wśród zakochanych, spacerowiczów i turystów. Od kilkunastu lat jest popularnym miejscem spotkań zakochanych. Tradycją stało się wieszanie na nim kłódek (kluczyki do nich wrzucane są do Odry), na znak trwałości uczucia łączącego pary. Most Tumski łączy Wyspę Piasek i Ostrów Tumski. Stalowa konstrukcja z 1889 r. stanęła w miejscu, gdzie od co najmniej XII wieku budowano mosty. Przy wejściu na most stoją figury św. Jadwigi i św. Jana Chrzciciela.

Krzysztof jest wyznania prawosławnego, jednak bardzo interesuje go we Wrocławiu Dzielnica Czterech Wyznań, to szczególne miejsce przenikania się wpływów chrześcijańskich, prawosławnych , żydowskich i ewangelicko-augsburskich. W tej właśnie centralnej dzielnicy Wrocławia znajdują się wspaniałe zabytki architektury sakralnej. W okolicach 300 metrów od siebie znajdują się: prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, kościół św. Antoniego z Padwy – świątynia rzymskokatolicka, synagoga Pod Białym Bocianem oraz ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej. Jeden dzień to zdecydowanie zbyt krótki czas na zwiedzanie Wrocławia, dlatego Krzysztof postanowił sobie, że wróci tu przy najbliższej okazji.

00:00
02:26
Press Enter or Space to show volume slider.
-
100%
+
Szymonneu
Polnisch

Verstehst du den Text?

Dann beantworte die folgenden Fragen zum Text:

Frage 1:
W jaki sposób Krzysztof przygotował się do swojej podróży do Wrocławia?
a Pytał przyjaciół i znajomych co warto zobaczyć we Wrocławiu.
b Nie przygotowywał się, bo chciał odwiedzić jedynie galerie handlowe.
c Nie przygotowywał się bo wiedział, że mieszkańcy wskażą mu najciekawsze miejsca.
d Kupił przewodnik i czytał w Internecie o tym mieście
Frage 2:
Ile rzeźb krasnali znajduje się we Wrocławiu i w którym roku powstały dwa pierwsze krasnale?
a Niemal 400 Krasnali, pierwsze dwa powstały w 1982 roku
b 3 najstarsze krasnale z 1900 roku.
c Około 1000 krasnali znajduje się na Rynku, powstały w latach 1900 – 1925.
d Ponad 600 Krasnali, są we Wrocławiu od 1992 roku.
Frage 3:
Jakie miejsca we Wrocławiu zamierzał odwiedzić Krzysztof?
a Krzysztof zamierza udać się szlakiem wrocławskich krasnali, zobaczyć Ostrów Tumski i Most Tumski, jak również Dzielnicę Czterech Wyznań
b Krzysztof nie nastawia się na zwiedzanie. Chce zobaczyć jedynie Rynek i odwiedzić klimatyczne knajpki i browary rzemieślnicze we Wrocławiu.
c Krzysztof chce pójść do wrocławskiego ZOO i zobaczyć Afrykanarium.
d Krzysztof zamierza spędzić we Wrocławiu cały dzień, by zobaczyć między innymi Rynek, Stary Ratusz i Muzeum Etnograficzne.
Frage 4:
Który zabytek Wrocławia upodobali sobie zakochani?
a We Wrocławiu zakochani najbardziej lubią małe, romantyczne knajpki, ulokowane w piwnicach kamienic, gdzie odbywają się różne koncerty muzyczne.
b Najbardziej romantyczny jest wrocławski Rynek, bo można na nim kupować kwiaty od ulicznych handlarek.
c Najpiękniejszym miejscem Wrocławia jest dla zakochanych Ostrów Tumski, a zwłaszcza Most Tumski, gdzie przypinają kłódki z inicjałami, klucze wrzucają do rzek
d Cały Wrocław jest pięknym i romantycznym miastem i nie można wskazać miejsca, które najbardziej lubią zakochani.
Frage 5:
Czy Krzysztofowi udało się zobaczyć wszystkie atrakcje Wrocławia? Czy był zadowolony z wycieczki?
a Krzysztof ceni sobie ciszę i spokój, a we Wrocławiu mieszka zbyt dużo ludzi, komunikacja miejska jest źle zorganizowana i trudno przemieszczać się w rejonie całego miasta.
b Wrocław jest pięknym miastem, jednak Krzysztof lubi bardziej nowoczesne i dynamicznie rozwijające się miasta.
c Wrocław nie spodobał się Krzysztofowi, bo jest zbyt głośny i hałaśliwy.
d Wrocław to miasto, które urzekło Krzysztofa, jednak stwierdził, że zobaczył zbyt mało i przy najbliższej okazji musi tu przyjechać ponownie
Bitte beantworte alle Fragen zum Text.
Du hast 0 von 5 Fragen beantwortet.