« alle Texte
Download

Praca za granicą

Michał postanowił zmienić coś w swoim życiu. Jednym z elementów o których pomyślał jest zmiana pracy. Tym razem jednak Michałowi nie chodziło o znalezienie innej pracy w jego mieście. Chciał przy okazji zwiedzać inne kraje – tam więc też chciał znaleźć pracę. Dzięki temu mógłby finansować swoją podróż z tego, co zarobi na miejscu – nie będzie więc musiał wydawać zbyt wiele ze swoich oszczędności.

Michał rozpoczął poszukiwania od wyboru kraju, do którego mógłby się udać. Ze względu na znajomość angielskiego jako języka obcego – rozważał głównie kraje, w których najłatwiej porozumieć się w tym języku – preferowane zatem były Wielka Brytania i Irlandia a niekoniecznie takie kraje jak choćby Francja. Nie bez znaczenia była też kwestia umiejętności Michała. Wiadomo, że zapotrzebowanie na niektóre zawody jest całkowicie inne niż w innych. Kierowca odśnieżarki będzie musiał się przebranżowić gdy będzie chciał pracować w Afryce.

Ważne jest też, by być świadomym kosztów utrzymania. Duża pensja w Szwajcarii czy w Skandynawii może wyglądać mniej imponująco gdy uwzględnimy wysokie ceny w tych krajach. Dla wielu osób ważne są również aspekty kulturowe – do zwyczajów panujących w wielu krajach czasem ciężko się przystosować. Warto jednak wierzyć we własne możliwości i próbować nowych wyzwań – tak jak Michał.

file does not exist

Verstehst du den Text?

Dann beantworte die folgenden Fragen zum Text:

Frage 1:
Gdzie Michał nie chciał szukać pracy?
a we Francji
b w Wielkiej Brytanii
c w Irlandii
d w Niemczech
Frage 2:
Jaki był pierwszy krok poszukiwania pracy?
a kwestia kraju docelowego
b koszty utrzymania
c rozważnie kwestii kulturowych
d zarobki
Frage 3:
Jakim językiem obcym posługuje się Michał?
a włoskim
b francuskim
c angielskim
d nie zna języków
Frage 4:
Co może zmniejszyć realną kwotę zarobków?
a rodzaj waluty
b odległość od rodziców
c kwestie kulturowe
d ceny w sklepach
Frage 5:
Z czego Michał chciałby finansować podróże?
a z pensji
b z oszczędności
c z wygranej w LOTTO
d z pieniędzy rodziców
Bitte beantworte alle Fragen zum Text.
Du hast 0 von 5 Fragen beantwortet.