« alle teksten
Download

Gdzie mieszkam

Mieszkam w środku Europy – w Polsce. Ale w którym mieście mieszkam? Poniżej przedstawię kilka podpowiedzi które powinny ułatwić rozwiązanie tej zagadki.

Moje miasto jest czwarte w Polsce pod względem liczby ludności. Znajdziesz w nim miejsca, które nazywają się tak samo jak inne miejsca na świecie – np. Kilimandżaro albo Morskie Oko. Znana jest też Fontanna Multimedialna umieszczona obok Hali Stulecia.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu miasto nie należało do Polski. Moje miasto ma mnóstwo mostów, rzek oraz wysp i wysepek. W moim mieście znajdziecie też fosę, która cały czas działa i w której cały czas jest woda. Z mojego miasta bliżej jest do stolicy Niemiec – Berlina niż do stolicy Polski – Warszawy.

Miasto jest bardzo lubiane przez turystów – każdego roku miliony z nich chodzą po ulicach miasta. Wielu z nich odwiedza nasze słynne ZOO. Bardzo popularne w nim jest Afrykarium, w którym możliwe jest oglądanie wielu zwierząt w prawie naturalnych warunkach.

Dla miłośników kultury miasto oferuje liczne teatry, kina i muzea. Miasto zostało wybrane Europejską Stolicą Kultury 2016 i Światową Stolicą Książki 2016.

Czy wystarczy już tych podpowiedzi? Jeśli nie – to jeszcze ostatnia: łacińska nazwa mojego miasta to Vratislavia, a niemiecka to Breslau. Czy już znasz odpowiedź? Tak, to Wrocław!

00:00
02:26
Press Enter or Space to show volume slider.
-
100%
+
Szymonnieuw
pools

Heb je de tekst begrepen?

beantwoord de vragen alstublieft:

vraag 1:
O jakim miejscu dla miłośników kultury nie wspomnieliśmy?
a o muzeum
b o filharmonii
c o teatrze
d o kinie
vraag 2:
Stolicą czego został wybrany Wrocław?
a kina
b ogrodów zoologicznych
c książki
d rzek
vraag 3:
Którego z poniższych miejsc nie spotkasz we Wrocławiu?
a Morskie Oko
b Hala Stulecia
c Berlin
d Kilimandżaro
vraag 4:
Wrocławskie ZOO jest szczególnie dumne ze zwierząt z jakiego kontynentu?
a Ameryka Południowa
b Australia
c Azja
d Afryka
vraag 5:
Jak dawno temu nazywany był Wrocław?
a Wrocławia
b Wrocek
c Vratislavia
d Włocławek
Beantwoord alle vragen over de tekst:
Je hebt 0 van de 5 vragen beantwoord.