« alle teksten
Download

Gdzie mieszkam

Mieszkam w środku Europy – w Polsce. Ale w którym mieście mieszkam? Poniżej przedstawię kilka podpowiedzi które powinny ułatwić rozwiązanie tej zagadki.

Moje miasto jest czwarte w Polsce pod względem liczby ludności. Znajdziesz w nim miejsca, które nazywają się tak samo jak inne miejsca na świecie – np. Kilimandżaro albo Morskie Oko. Znana jest też Fontanna Multimedialna umieszczona obok Hali Stulecia.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu miasto nie należało do Polski. Moje miasto ma mnóstwo mostów, rzek oraz wysp i wysepek. W moim mieście znajdziecie też fosę, która cały czas działa i w której cały czas jest woda. Z mojego miasta bliżej jest do stolicy Niemiec – Berlina niż do stolicy Polski – Warszawy.

Miasto jest bardzo lubiane przez turystów – każdego roku miliony z nich chodzą po ulicach miasta. Wielu z nich odwiedza nasze słynne ZOO. Bardzo popularne w nim jest Afrykarium, w którym możliwe jest oglądanie wielu zwierząt w prawie naturalnych warunkach.

Dla miłośników kultury miasto oferuje liczne teatry, kina i muzea. Miasto zostało wybrane Europejską Stolicą Kultury 2016 i Światową Stolicą Książki 2016.

Czy wystarczy już tych podpowiedzi? Jeśli nie – to jeszcze ostatnia: łacińska nazwa mojego miasta to Vratislavia, a niemiecka to Breslau. Czy już znasz odpowiedź? Tak, to Wrocław!

file does not exist

Heb je de tekst begrepen?

beantwoord de vragen alstublieft:

vraag 1:
O jakim miejscu dla miłośników kultury nie wspomnieliśmy?
a o filharmonii
b o muzeum
c o kinie
d o teatrze
vraag 2:
Stolicą czego został wybrany Wrocław?
a ogrodów zoologicznych
b kina
c rzek
d książki
vraag 3:
Którego z poniższych miejsc nie spotkasz we Wrocławiu?
a Hala Stulecia
b Morskie Oko
c Kilimandżaro
d Berlin
vraag 4:
Wrocławskie ZOO jest szczególnie dumne ze zwierząt z jakiego kontynentu?
a Azja
b Afryka
c Ameryka Południowa
d Australia
vraag 5:
Jak dawno temu nazywany był Wrocław?
a Wrocławia
b Vratislavia
c Wrocek
d Włocławek
Beantwoord alle vragen over de tekst:
Je hebt 0 van de 5 vragen beantwoord.