
České Vánoce
Vánoce jsou pro Čechy nejvýznamnějším svátkem v roce. Vánoce se začínají slavit už čtyři týdny před Štědrým dnem, v období, kterému se říká advent. Každou adventní neděli zapalují lidé jednu svíčku na adventním věci, který mají obvykle na jídelním stole. Během adventu se peče vánoční cukroví, které má v Čechách velkou tradici a každá správná hospodyňka ho má připravených několik různých druhů.
Adventní čas lidé rádi tráví setkáváním se s rodinou a přáteli, popíjením svařeného vína a punče, sledováním televizních pohádek.
Na Štědrý den, 24.12. se v Čechách dodržují tradice, které mohou být pro cizince zajímavé, někdy i úsměvné. Například od rána až do bohaté štědrovečerní večeře se nic nejí, aby hladovějící uviděl zlaté prasátko, které mu má přinést štěstí. Rozkrajují se jablka- hvězdička znamená zdraví a křížek nemoc, lije se olovo a z odlitku se předpovídá, jaký bude další rok, svobodné dívky hází střevícem, aby zjistily, zda s v příštím roce vdají (pokud dopadne střevíc špičkou ke dveřím, čeká je svatba).
Večer, po štědrovečerní večeři, ke které se tradičně podává rybí polévka, bramborový salát a řízek z kapra, přichází na řadu dárky. Ty v Čechách nosí pod ozdobený vánoční stromeček Ježíšek. Po nadílce pak mnozí Češi rádi chodí na půlnoční mši od Jana Jakuba Ryby do kostela.
Tu Comprends le texte?
S'il te plaît, réponds aux questions de compréhension :
Tu as répondu à 0 de 6 questions.